Bugun...
17-04-2017 16:17:00 büyüt küçült

Türk futbolunun Rizeli efsanesine vefa

Türk futbolunun Rizeli efsanesine vefa Rizeli Araştırmacı Yazar Fatih Sultan Kar, başarılarla dolu futbol yaşamının ardında büyük metropolleri, gelen teklifleri geri çevirerek memleketi Rize’de sade bir yaşam sürdürmeyi tercih eden ve günümüzde ciddi sağlık sorunları yaşayan 81 yaşındaki Şenol Birol için bir vefa kitabı hazırladı.

RİDEF tarafından basımı üstlenen “Nasıl da çarpardı kalpler, Şenol Birol Gol diye” isimli kitabın İlk 53 âdeti numaralandırılarak özel bir koleksiyon şeklinde hazırlandı. Doksan iki sayfadan oluşan kitapta yüz doksan yedi fotoğraf yer alıyor.

Şenol Birol ve Vefa

Kitap,  futbol tarihine adını altın harflerle yazdıran Şenol Birol’un başarılarla dolu futbol yaşamını minik bir hatırlatma ve emek verdiği kulüpler tarafından aranıp sorulması, onure edilmesi hatırlanmasının gerekliliğine vurgu yapmak gayesiyle hayata geçirildi.

Kitapta Giriş ve önsöz, Başlama vuruşu ve Güneşspor, Sarıyer ve İstanbul Karması, Beşiktaş, Fenerbahçe, Milli Takım, Karşıyaka, Rize, Şenol Birol için ne dediler?, Manşetlerde kapaklarda hep Şenol Birol vardı, Hatıralar isimli başlıklar yer alıyor. Şenol Birol için ne dediler? Başlığı altında Savaş Ay, Selahattin Bakır, Turgay Şeren, Tevfik Yener, Eyüp Karadayı, Ahmet Kayacık ve Hakan Dilek’ın görüşlerine özel bir bölüm ayrıldı.

Şenol Birol tarihe not düşmüştür

RİDEF Genel Başkanı Recep Albayrak, Şenol Birol’un ismini futbol tarihimize altın harflerle yazdırdığını ve Rize ilinin yetiştirdiği büyük değer olduğunu hatırlatarak, Şenol Birol ve hazırlanan kitap için şunları söyledi:” Top ceza sahasında Şenol Birol’un ayağına geldi mi, tabii o zamanlar böyle elektronik skorboardlar yoktu, tabelacılar da tabelayı değiştirmek için hazırlanırdı. Beşiktaş’ta olduğu gibi, Fenerbahçe’de de gollerini birlikte sıraladığı arkadaşı rahmetli Birol Pekel ile altmışlı yılların unutulmaz bir futbol tekerlemesiyle tarihe geçmişti: “Şenol, Birol, gol!”. Öylesine bir efsane haline gelmişti ki yeni doğan çocuklara onun adı veriliyordu. Bu çalışmayla Rize’mizi futbol dünyasında layıkıyla temsil ederken tarihe not düşen, efsaneler arasında yer alan saygı değer Ağabeyimiz Şenol Birol’u gelecek nesillere aktarmak istedik. Rize tarihi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan, “Nasıl da çarpardı kalpler Şenol Birol Gol diye” isimli bu kitap memleketimize ve tarihimize duyduğumuz vefanın bir yansımasıdır. Şenol Birol Birol; ilimizi en yukarılara taşımıştır, sağlık sorunları yaşadığı günümüzde onu unutmamamız gerektiğine bir vurgu yapmaktır. Başarılarla dolu futbol yaşamının ardında büyük metropolleri ve oralardan gelen teklifleri geri çevirerek memleketi Rize’de sade bir yaşam sürdürmeyi tercih eden Şenol Birol Ağabeyimize Sağlıklı bir yaşam diliyorum.” 

Şenol Birol kitaplara sığmaz

Fatih Sultan Kar ise kitabının önsözünde; sahaların ele avuca sığmayan, futbol topundan ıslık sesi çıkaran adamının başarılarını bir kitaba sığdırmanın imkânsız olduğunu hatırlatarak “Biz sadece Şenol Birol’un futbol hayatına dair görsel bir arşiv oluşturalım ve bunu sizlerle paylaşalım amacı ile yola çıktık. Kendisiyle yıllar önce çok uzun bir söyleş yapmıştım. Bu söyleşi kitabın ana temasını oluşturuyor. Şenol Birol ile ilgili araştırmalar yaparken en büyük yardımcım Birol Peker olmuştu. O Şenol abiyin futboldaki ikiziydi. Türk futbola adın altın harflerle yazdıran, Rize’yi futbol arenasında başarılarla temsil eden güzel yürekli insan Şenol Birol’u yarınlara taşıma amacı ile hazırlanan bu çalışmanın hayata geçmesine büyük katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.

 

 

Şenol Birol kimdir?

(d. 1 Ocak 1936, Rize), Türk eski millî futbolcu ve teknik direktör. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcularından. Birol Pekel’le beraber döneminin en popüler futbol ikilisi oluşturmuşlardı. Çaykur Rizespor’un kurucu üyelerindendir ve takımın ilk teknik direktörlüğünü yapmıştır.

 

Futbolculuk kariyeri

Kulüp takımları kariyeri

Edebiyat Fakültesi’ni bitiren Şenol Birol, futbola Zonguldak Kilimlispor’da başladı. Daha sonra Rize Güneşspor ve Sarıyer’de forma giydi. 1958-59 sezonunda Sarıyer formasıyla attığı goller onu, ülkenin en çok konuşulan forvetlerinden biri haline getirdi. Başta Beşiktaş olmak üzere Galatasaray ve Fenerbahçe de genç golcüyü renklerine bağlamak için harekete geçti. Ancak Şenol’un tercihi Beşiktaş'tan yana oldu. Forvetteki partneri Birol Pekel’le birlikte attığı goller sayesinde tribünlerde, “Şenol-Birol gol” tezahüratı yapılmaya başlandı. Bu tezahürat üzerine aynı isimle partneri Birol Pekel ile birlikte Fatma Girik’le bir filmde başrolde oynadı.

İlk 3 sezonda 42 golü rakip ağlara bırakan Şenol’un Beşiktaş formasıyla en başarılı dönemi 1962-63 sezonuydu. Son haftaya kadar Galatasaray’la şampiyonluk için çekişen Beşiktaş, son maçında ikincilikte kalırken, Şenol sezonu 41 maçta 34 golle tamamladı. Bu sayı Şenol’a “bir sezonda en çok gol atan Beşiktaşlı” unvanını da kazandırıyordu. 1962-1963 sezonu bitiminde Birol’la birlikte Beşiktaş’tan ayrılıp Fenerbahçe’ye transfer oldu. Kafa golleri ile tanınan Şenol Birol, Fenerbahçe ile 2 şampiyonluk yaşadı. 1968 yılında memleketinin takımı Rizespor’a transfer oldu ve bir sene burada kaptan olarak görev aldı.

Millî takım kariyeri

Futbol yaşamı boyunca 8 kez Türkiye Milli Futbol Takımı formasını giydi ve bu karşılaşmalarda 3 gol kaydetti. Bunun dışında iki kez Türkiye A2 Milli Futbol Takımı formasını giydi ve bu karşılaşmalarda 2 gol kaydetti.

Teknik direktörlük kariyeri

Futbola veda ettikten sonra çeşitli takımlarda teknik adamlık yaptı. Çaykur Rizespor’un kurucu üyelerindendir ve takımın ilk teknik direktörlüğünü yapmıştır.


Bu haber 3022 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI


haber arşivi
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ