Bugun...
09-08-2014 18:37:00 büyüt küçült

Kalp ameliyatlarında ‘iman tahtası’ devri bitiyor

Kalp ameliyatlarında ‘iman tahtası’ devri bitiyor Kalp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Akyıldız ve ekibi, bundan böyle kalp ameliyatlarını koltuk altından 6-8 santimetrelik bir kesikle yapıyor.

Kalp Ameliyatı deyince hepimiz korkar ve kaçmak için çareler ararız. Öyle çareler ki bazen doktor, doktor gezer ve birinin “senin ameliyat olmana gerek yok” demesini umarız. Ama nafile kaçtığımız her gün risk biraz daha artar ve ameliyat şansını yitirebiliriz. Oysa “bu ameliyatı nasıl daha hafif atlatırım” arastırmasına girmek en doğrusu olmalı. Maalesef günümüzde kalp kapağı hastalığı olup göğsünü açtırmamak için yıllarca bekleyen hatta ameliyat olmayıp kalp yetersizliği, kalp büyümesi aşamasına gelen yüzlerce hasta mevcut!
Kalp kapaklarında darlık ve/veya yetersizlik çok sinsi ilerleyerek kalbin işlevini bozabilir. Kalbimiz vücudumuza yeterli kanı pompalamak için çalışırken, üstüne kapak yetersizliklerinde gönderdiği kanın geri gelmesi,  darlıklarda kan gönderirken önünde engel -darlık olması nedeniyle, daha çok çalışma ihtiyacı duyar.  Bu, kalp ritmini hızlandırır,  tıpkı zora koşulan bir sporcu kasları gibi kalp kasını büyütür, kalp odacık çaplarının genişlemesine neden olur.  Bütün bunları çekilen bir ekokardiyografi dediğimiz ultrason ile tespit etmek mümkündür. Hasta, erken dönemde teşhis edildiğinde bazen sadece kalp kapağının tamiri yeterli gelebilir. Genç yaşlarda göğsünü actırmak istemeyen hastalar yıllar hatta bazen aylar içinde ameliyat şansını kaybedebilir veya riskini arttırabilir. Son yıllarda artık hastaların göğüs önündeki kemiğin  yaklaşık 30-35 cm kesilmesine gerek kalmadan, sağ koltukaltından 6-8 cm gibi küçük bir girişimle, herhangi bir kas ve kemik kesmeden kaburgalar arasından,  eskiden göğüs önden açılarak yapılan  kalp kapağı (Aort,mitral,triküspit) girişimlerini ve doğuştan kalp deliklerinin (ASD,VSD) tamirini,  kalpiçi tümörlerinin çıkarılma girişimlerini yapabilmekteyiz. 
Yeter ki hasta uzun yıllar ameliyatı red ederek kalp yetersizliğine,  geridönüşümsüzkardiyomyopatiye ve pulmonerhipertansiyona  girmesin.  Kalp içinde yapılan işlem aynı olması sebebiyle iman tahtası kesilmesiyle yapılan yönteme göre hiçbir ilave riski olmadığı gibi, tersine bir çok avantajları vardır. Bunları kısaca özetlersek; 
Göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmaması veya hiç açılmaması hasta için büyük rahatlık sağlar. Açılan alanın çok az olması nedeniyle kanama da az olacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası ağrı da azalmış olur. Özelliklede kemik ve kas kesisi yoksa hasta, erken dönem ayağa kalkabilir, yatağında istediği pozisyonda yatabilir, sırtüstü yatmak  zorunda kalmaz, sağa sola dönebilir, el ve kollarını rahatça kullanarak günlük ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir. Emniyet kemerini takabilir, göğsüne darbe gelmesinden kaçınmak zorunda değildir. 
Koltuk altından veya meme altından yapılan bu ameliyatlarda ameliyat yerini hastanın kendi dahi göremeyebilir. Bir ay zarfında girişim yeri belli belirsiz hale gelir. Özellikle  gençlerde,  bayanlarda  tercih nedenidir.
Göğüs kemiğinin baştan sona kesildiği açık kalp ameliyatlarında kemiğin kaynamasına kadar cinsel ilişki yasaklanır. Hasta göğsüne darbe gelmesinden kendini korumak zorundadır, kollarına yüklenemez.  Koltukaltından yapılan girişimlerde hasta,  kısa sürede normal performansına döner. Göğsünü gizlemek zorunda kalmaz , yazın denize, havuza girebilir, çevresindeki kişiler ameliyat olduğunu kolay kolay anlamaz. 
Açılan yerin küçük olması ve hiçbir kemik kesisi  olmaması nedeniyle enfeksiyon riski  daha düşüktür. 
Obezhastalarda  operasyon sonrası gelişebilecek, göğüs ön kemiğinin iyi kaynamaması, solunumla öksürmekle oynaması  (sternumdehisensi ) riskini sıfıra indirir. 
İleride gerekli olabilecek ikinci operasyonlar için,  reoperasyon riskini de azaltır.
Artık kalp ameliyatından değil,  geç kalmaktan korkmak en doğrusudur,  unutmamak gerekir ki  tedavisiz  geçen her hafta, her ay, her yıl kalbi yetersizliğe sokabilir. Kontrol muayene ve tetkiklerimizi zamanında yaptırmak ameliyat önerildiğinde kaçmamak kalbimizi kurtarabilir. . Bu ameliyatları minimal invazif cerrahi adı altında bu konuda yıllarca çalışmış, operasyon sonuçları  iyi olan deneyimli cerrahlara olmakta fayda var.
Koltuk Altı Ameliyatları 
Uygulamaları:
l Mitral Kapak Tamir ve Değişimi
l Aort Kapağı Değişimi
l Triküspit Kapak Tamir ve Değişimi
l ASD (AtrialSeptalDefekt) Tamiri
l VSD ( VentrikülerSeptalDefekt) Tamiri
l     Kalpiçi tümörlerinin çıkarılma girişimleri
Sağ koltukaltından küçük bir kesiyle, kaburgalar arasından girilerek, hiçbir kemik ve kas kesmeden,  öngöğüs kemiği açılmadan (iman tahtası kemiği kesilmeden)  yapılan kalp ameliyatlarıdır. 
Kimlere Uygulanır?
Her yaştaki kadın - erkek tüm kalp kapağı hastalarına ve kalp deliği tamirlerinde uygulanabilir.
Nasıl Yapılır?:
Sağ koltukaltından meme çizgisine paralel 6-8cm’lik cilt kesisiyle kaburgaların arasından girilip,  kalp  kapakçığına ulaşılır.
Avantajları Nelerdir?
l Hasta ameliyat sonrası erken dönemde iyileşir,  
l Yoğunbakım ve hastane kalış süresi kısalır.  
l İstediği pozisyonda yatabilir, sırtüstü yatmak zorunda kalmaz..
l Rahatça öksürebilir, göğsün açılma riski yoktur.
l Yara yeri çabuk iyileşir.
l Enfeksiyon riski düşüktür.
l Erken taburcu olur.
l Ameliyattan hemen sonra günlük hayatına, kendi otomobilini kullanarak dönebilir.
l Emniyet kemeri takabilir.
l Göğsüne darbe gelmesinden korunmak zorunda değildir.
l Kollarını rahatça kullanabilir ve ağır kaldırabilir, yüzebilir.
l Ameliyat yeri koltukaltında olduğu için kolay kolay görünmez.
l Kozmetiktir.
Kalp ameliyatlarında ‘iman tahtası’ devrini bitiren yöntem
Halk arasında iman tahtası denilen göğüs tahtasından yapılan kalp ameliyatlarına veda zamanı... Doktorlar, klasik ameliyatlarda hastanın göğsünde uzun bir kesi ile göğüs ön kemiğini keserken, Kalp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Akyıldız ve ekibi, ameliyatı koltuk altından 6-8 santimetrelik bir kesiyle yapıyor. 

HER YAŞTA HASTAYA YAPILABİLİR 
Klasik yöntemde hastalar, uzun yoğun bakım sürecinin ardından 1.5 ay boyunca sırtüstü yatar halde iyileşmeyi beklerken, yeni yöntemde ameliyattan birkaç gün sonra yürüyebiliyor. Enfeksiyon ihtimalinin de düşük olduğu bu yöntemde, özellikle kadınların ameliyat izi nedeniyle yaşadığı estetik kaygısı ortadan kalkıyor. Bugüne kadar 10 binin üzerinde kalp ameliyatına giren ve bunların 5 binden fazlasını kendi yapan Akyıldız, İstanbul’da Özel Medical Park Göztepe Hastanesi’nde bu ameliyatlara başladı. Bu ameliyatların 7’den 70’e kadın erkek ve çocuk tüm hastalara uygulanabildiğini ifade eden Akyıldız, “Bu yöntemde kemik kesme işlemi uygulanmaz. Hasta klasik yöntemin aksine 1.5 ay boyunca sırt üstü yatmaz. Rahatça öksürebilir, kemiğin açılması söz konusu değildir” dedi.


Bu haber 4814 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI


haber arşivi
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ