Bugun...
30-09-2014 19:48:00 büyüt küçült

Hedefimiz Dünya Markası Olmak

Hedefimiz Dünya Markası Olmak ÇAYKUR Çay Araştırma Enstitüsünde düzenlediği basın toplantısında, Basın mensupları ile bir araya gelen Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu sezonu değerlendirdi.

3. sürgün yaş çay alımlarının sürdüğünü belirten Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, "1. sürgünde üreticimizden 210 bin ton çay aldık. 2. sürgünde ise 230 bin ton çay aldık. Üçüncü sürgünün ise 11 Ağustos´ta başladık. Üçüncü sürgünde dün itibarıyla 45 bin 300 ton çay almış olduk, bugün 50 bin tonu geçeceğiz. Günlük 6 bin tona yakın çay alıyoruz. Yıl genelinde 485 bin ton yaş çay alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ilk kez alım yaptırdığımız beyaz tomurcuk çaydan da bin 272 kilogram alım yaptık. Kilogramına 300 lira ödüyoruz ve yeni bir ek gelir kapısı oluşturdu" dedi.

ÇAYIN PRENSİ YAKINDA PİYASADA

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, çayın prensi olarak adlandırdıkları beyaz çayın yakında piyasaya çıkacağını belirterek, "Bu yıl çayın prensesi olarak adlandırdığımız beyaz çay üretimine başladık. Bilindiği gibi beyaz çay, çay filizinin tomurcuğundan elde ediliyor. Bu yıl toplamda bin 272 kilo aldık. Bu iyi bir seviye. Kilosuna 300 TL ödedik. Ambalaj ve fiyatlandırma çalışmalarımız sürüyor. Özel ambalaj ve fiyatlar ile yakında piyasaya çıkacak. Şu ana kadar üreticimizden aldığımız yaş çay bedeli olarak 350 Milyon TL ödedik. 2. sürgünden kalan 247 bin TL´nin ise ödenmesine devam ediliyor. Bilindiği gibi alınan çayın bedeli bir ay sonra aksatmadan üreticilerimize ödeniyor."dedi.

PERSONEL SAYISI 42 BİN´DEN 10 BİN´E GERİLEDİ

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, 10 bin 241´e gerileyen personel sayıları ile üretimde zorlandıklarını bu nedenle önümüzdeki yıl personel talebinde bulunacaklarını ifade etti. Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, 70´li yıllarda ÇAYKUR´da 42 bin personel bulunduğunu hatırlatarak, "Benim görevi devraldığım günden bu yana 4 bine yakın işçimiz emekli olup kurumumuzdan ayrıldı. Personel sayımıs işçi ve memur olmak üzere 10 bin 241´e geriledi. Bu yıl üretimi aksatmadık. Ancak personel yetersizliği yüzünden bir hayli zorluk çektik. Mecburen alım yerlerindeki ekipleri fabrikalara çektik. Böylelikle fabrikalarda üretimin aksamasını önlemiş olduk. Alım yerlerindeki eksiklikleri ise vatandaşlarımızın, üreticilerimizin anlayışı ve desteği ile aştık. İnşallah gelecek yıl yeni işçi almak için girişimimiz olacak. Bu yıl 3 bin 700 işçi talebimiz olmuştu. Bu yıl bunu gerçekleştiremedik" dedi.

88 MİLYON DİDİ SATILDI

Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, bu sezon 88 milyon adet didi sattıklarını ifade ederek, "Didi soğuk çay satışlarımız çok güzel şekilde devam ediyor. Didi soğuk çayımız doğar doğmaz başpehlivan oldu demiştik. Bu yıl bu pehlivan daha da güçlendi. Rakiplerine minderi dar etmeye devam ediyor. Şu anda Didi dünya soğuk çay devleri ile mücadele ediyor. Didi ile ülkemize çok güçlü bir marka kazandırdık. Geçtiğimiz yıl 40 milyon litre didi satılmıştı. 500 80 milyon adet satılmıştı. Bu yıl satışlarımızda bu rakımın üzerine çıktık. Şu ana kadar 44 milyon litre yani 88 milyon adet satmış durumdayız. Sezon halen devam ediyor. Piyasanın taleplerini karşılamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

 "Hedefimiz, ÇAYKUR´u dünya markası yapmak"

ÇAYKUR´un ürün pazarını geliştirdiğini belirten Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, soğuk çaydan sonra beyaz çayda da büyük hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Dünyada marka olamayan ürünler ancak diğer ürünlerin taşeronluğunu yapıyor. Onların adına üretim yapıyor, parayı markalar kazanıyor. Soğuk çay pazarında bu yıl, geçen sezonu geçtik. Geçen sezon 80 milyon ´Didi´ sattık, bir milli marka daha oluşturduk. Bu sene ise 88 milyon sattık. Geçen sezon satışlarının üzerine çıktık ve satış devam ediyor. Yeni anlaşmalarla ürün adedimizi ve yelpazemizi geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Bazı firmaların kendilerini taklit etmeye başladığını dile getiren Sütlüoğlu, "Hedefimiz, ÇAYKUR´u dünya markası yapmak. Dünyada yeni yeni tanınıyoruz" dedi.


Bu haber 27806 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI


haber arşivi
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ