Bugun...
15-10-2014 14:17:00 büyüt küçült

Devler Liginde Başarı Nasıl Olur...?

Devler Liginde Başarı Nasıl Olur...? Rize Vakfı Sosyal Tesislerini ziyaret eden Orhan Kaynak Namı diğer Küçük Orhan ile Türk Futbolu üzerine konuştuk.

 

Türk futbolunun durumuna bu günkü yabancı kısıtlamasından başlayalım…                                                                 Ben yabancı kısıtlamasına karşıyım, süper lig takımlarında yabancı kısıtlaması büyük sorundur. Eğer Avrupa'da başarı elde etmek gibi bir niyetiniz varsa, kadronuzu geniş tutmak zorundasınız.  Avrupa'nın en önemli liglerinde yabancı serbestisi bulunuyor. Yabancı oyuncu sayısının çokluğu nedeniyle bu liglerde herhangi bir sportif başarısızlık da söz konusu değil. Aksine, bu ligler hem sportif hem de mali bakımdan Avrupa'nın en başarılı ligleri konumunda…Bu bağlamda konuya yaklaşıldığında, ülkemizde yabancı sınırlamasına gidilmesi stratejik bir karar olarak gündeme alınır ve buna uygun bir alt yapı planlaması yapılırsa, bu kararlar anlamlı olabilecektir. Bu kararı destekleyecek yeni politikalar uygulamaya alınabilir ve bunlar sıkı denetlenebilirse, Türk futbolu gerçekten alt yapıdan önemli oyuncular çıkartabilir.

Aksi taktirde, Avrupa futbolu ile kulüp futbolu bazında rekabet şansımız giderek azalacaktır. Süper Lig'deki yabancı futbolcu sayısını gelecek sezon düşürmeyi planlayan Futbol Federasyonu'nun tersine kısıtlamaya gitmeyen İspanya ve Almanya tarihinin en başarılı dönemlerini yaşıyor.
Özellikle, Federasyonun alt yapıdan A takıma yeni ve genç oyuncuların çıkartılmasını motive edecek yeni uygulamalar geliştirmesi gerekiyor. Yabancı sınırlaması yerine, koşullu serbesti sağlanabilir. Bu yaptırıma uymayan kulüplere gerekirse, transfer kısıtlaması getirilebilir.  
Bu bağlamda yabancı oyuncu transferlerinde; Yabancı oyuncuların son iki yıl içinde kendi ülkelerinde milli olma sayıları, yaşları, geldiği takımdaki son bir yıllık performansları, oyuncunun son bir yıldaki moral değerler performansı gibi kriterler, yabancı oyuncu transferinde kullanılabilir. Bununla birlikte, transfer yapacak kulüplerin sahip olduğu yabancı oyunculardan son bir yılda yararlanma yüzdesi ve bu transferin finansmanının nasıl yapılacağının da Federasyona bildirmeleri gibi kriterler de kullanılabilir. Ülke geleceği için tabi ki kendi gençlerimize şans vermek lazım. Türk gençlerinin ciddi anlamda bu alanda eğitilmesi, eğitim alanlarının açılması ve önemli sporcular çıkarması gerek. Nihayetinde bakın dünya kupasında biz oynamıyoruz. Türkiye inanıyorum ki bu kupada çok iş yapardı gönül isterdi ki dünya kupasında bizde olalım.

Ancak geçmiş geçmişte kaldı bizim önümüze bakmamız daha çok çalışmamı lazım. Geçmişten ders alıp geleceğe bakarken unutmamamız gereken bazı noktalar var . Öncelikle takımınıza güveneceksiniz, hocanıza güveneceksiniz ve destek olacaksınız.

Futbol kulüplerimizin mali yapıları  denetlenmeli, transfer bütçeleri ve anlaşmalara standart getirilmeli. Bundan önce kulüpler tek başınaydı. istedikleri futbolcuyu istedikleri fiyata alma durumları vardı hiçbir denetim hiçbir kriter uygulanmıyordu. Şimdi FİFA diyor ki; bu kadar kazanacaksınız, bu kadar masraf edeceksiniz 3 lira kazanıp 13 lira harcamayacaksınız. bu sebepten Avrupa'da Türk kulüplerine yabancı futbolcular tarafından açılmış bir sürü alacak davası var kulüplerimizin bu duruma düşmemesi için mali denetim şart.   

Futbolumuz hızla endüstriyelleşirken, yöneticilerimiz hala konvansiyonel düşüncelerin girdabında, yol almaya çalışıyor. Vizyonları yetersiz. Misyonları lokal başarılara odaklı…Hala futbolun bir endüstri olduğunun farkında değiller. Kulüp yönetimleri, uzun vadeli strateji ve yarınları kurma yerine, günü kurtarmanın telaşı içinde yüz milyonluk bütçeleri yönetmenin yolunu arıyorlar. Taraftarın bilinç düzeyi de yöneticinin, futbolcunun bilinç düzeyinden daha ileri değil… 

Oysa bugün futbolun tüm aktörlerinin ortak amaç ve hedefleri, Türk futbolunun sportif ve mali olarak, kalitatif ve kantitatif anlamda daha üst noktalara taşınması olduğu halde, bu bileşenlerin bugünkü yapılanış ve niteliksel yapıları ne yazık ki buna izin vermiyor. Türk futbolu, tüm ögeleriyle Avrupa’nın ve Dünyanın yükselen bir değeri olarak, endüstri haline gelen futboldan sportif ve mali anlamda  maksimum payı alabilmenin yollarını aramalıydı… Türk futbolunun çıkar yolu buradan geçiyor. Son onbeş yılda Taraftarın, gelirlerin, futbolun, kulüplerin yapısı değişti. Hala futbolumuzun yönetsel mantalitesi bu değişimleri yakalayamadı. İstikrar başlıca sorunumuz olmaya devam ediyor.

Bir iş yerinde bir senede 2 tane genel müdür değiştirirseniz o iş yerinde istikrar olmaz. Her antrenörün bir sistemi var. Bizde başkanlar yöneticiler transfer yapıyor. Hoca olmadan transfer nasıl yapılabilir? Antrenör gelecek sistemine göre futbolcu seçecek siz transfer edeceksiniz. sonunda da 6 ay sonra hocayı göndermek zorunda kalmayacaksınız.

 

Türk Futbolu kısa süre içinde çok şey yapabilmenin sıkıntılarını yaşıyor.

 Sonuçta iş gelip,  eğitim eksikliklerimize dayanıyor. Bu yetersizliklerimizi görüp, buna göre gerekli önlemleri almadan; futbolcumuzun, yöneticimizin, teknik adamımızın ve de futbol izleyicimizin entelektüel futbol birikimlerini geliştiremediğimiz sürece futbol başarıları bize çok uzak  olacaktır.

Türk Futbolu’nun içinde bulunduğu sportif ve mali başarısızlık üzerine çok derin analizler yapılabilir.  Ancak genel olarak ifade edebilirim ki; Türk Futbolu kısa süre içinde çok şey yapabilmenin sıkıntılarını yaşıyor. Avrupalının belirli bir zaman aralığında  yaptığını, biz kısa süre içinde yapmaya kalkışınca, işler karışıyor, sağlıklı  düşünemiyor bir panik içinde çok şey yapmaya çalışıyoruz. Hal böyle olunca da ekonomiden politikaya varıncaya kadar tüm alt yapı ve üst yapı kurumlarımızı oluşturma sürecinde, katıldığımız uluslar arası yarışmalarda istenilen sonuçlara ulaşamıyoruz. Hiçbir şeyi sindirerek yapmaya zamanımız yok. Alt yapı olarak ta Avrupa ile yarışacak düzeyde olduğumuz tartışılabilir. Altyapı olarak kastettiğimiz sadece sportif tesisler anlamında yorumlanmamalı. Mali ve iktisadi anlamda olaya yaklaşmak gerekiyor. Avrupa’nın giderek büyüyen ve artan futbol gelirlerinden pay alabilmenin yolu, Avrupalıyla rekabet etmekten geçiyor.   Ancak biz bu rekabetin neresindeyiz? Rekabeti sürdürebilecek ve yarışmacı turnuvalarda başarılı olabilecek mali-iktisadi alt yapılanmamız var mı? Bunları sorgulamamız gerekiyor.

 

Fatih terimin olduğu her yerde her nerde olursa olsun başarının olacağına inanıyorum.

Türk milli takımının iyi şeyler yapabileceğine, başarılı olabileceğine inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız da büyük destek veriyor. Seyretmeye doyamadığımız, o eski milli takımı yeniden yeşil sahalarda göreceğimiz konusunda hiç şüphem yoktur. Fatih terimin olduğu her yerde her nerde olursa olsun başarının olacağına inanıyorum. Terim hedefe kilitlendiği zaman başka bir şey düşünmüyor. gerekirse tesislerde sabahlıyor oynanmış maçları tekrar tekrar izliyor ve futbolcularının hatalarını tespit edip uyarıyor. Yabancı antrenörler böyle değil, idman bitiyor yabancı gidiyor. Ama bu işe gönlünü koyan takım ruhunu yaşayan gitmiyor gerekirse sabaha kadar kalıyor. Çünkü o bir Galatasaraylıdır, O bir Fenerbahçelidir, O bir Beşiktaşlıdır, O bir Trabzonsporludur.  Yabancı gelir senden  beş milyon Avroyu  alır, iki laf edersin, alır ceketi biner uçağa gider. Ertesi gün hangi takımı çalıştırdığı aklına bile gelmez. Ama senin kendi içinde yetiştirdiğin evladın, o heyecanı yaşayan bir insan sabaha kadar uyuyamaz bu futbolcular içinde aynıdır.

  Mehmet hoca sistemini oturtursa Rize Spor çok iyi yerlere gelir.

Mehmet Özdilek çok sevdiğim çok çalışkan  bir hocadır. Mehmet hocanın Rize Spor'a çok katkısı olacağına eminim, ama her ne olursa olsun hemşerilerime de söylemek istiyorum bir iki sonuçla beraber hocayı yargılamasınlar  bu kolay bir iş değil.  Mehmet hoca sistemini oturtursa ben inanıyorum ki Rize Spor çok iyi yerlere gelecek. Mehmet hoca, kişiliğiyle, adamlığıyla, bilgisiyle, becerisiyle, her şeyiyle çok sevdiğim bir hocamızdır. Ben Rize Sporun bu sene çok iyi olacağına inanıyorum. Mehmet hocaya buradan başarılar diliyorum desteğim sonsuzdur.


Editör: Mesut ASLAN
Bu haber 1663 defa okunmuştur.
HABER YORUMLARI


haber arşivi
ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ